Slytherin – czym jest?

Slytherin – czym jest?

Literatura zagraniczna może zrobić nie lada zamieszanie. Zwłaszcza jeśli prezentowana jest historia, której jeszcze nie było. Taki zaszczyt spotkał J.K. Rowling- pisarkę, która napisała siedem książek w tematyce Harry’ego Pottera. Seria zaczyna się tomem Harry Potter i Komnata Tajemnic. Slytherin natomiast jest domem dla czarodziejów, w którym to miał znaleźć się Harry Potter jednak nie stało się tak, ponieważ sam zainteresowany nie chciał. Jego domem stał się Gryffindor. Warto poznać Harry’ego oraz jego historię nieco bliżej.

Slytherin – czym on jest?

Slytherin to zarówno nazwisko jak i nazwa jednego z domów w Hogwarcie. Slytherin Salazar był założycielem tego domu oraz postacią, której poglądy stały się zagrożeniem dla wielu osób. Czemu? Ponieważ Salazar Slytherin był zdania, że Hogwart powinien być przeznaczony tylko dla tych osób, które nie są pół krwi. Muszą to być osoby, które pochodzą z rodziny wyłącznie czarodziejów. Takie poglądy nie spotkały się z aprobatą ze zgody innych osób, co było dość słuszne. Mimo to Salazar nie był skłonny do zmiany swoich poglądów. Jego nienawiść od mugoli oraz osób pół krwi sprawiła, że zbudował on Komnatę Tajemnic w Hogwarcie, a zagrożeniem w niej czyhającym okazał się być Bazyliszek, który miał dokonać krwawej rzezi na osobach, które nie są czystej krwi. Sytuacja ta wydarzyła się już na początku przygody Harry’ego z Hogwartem. Slytherin nie bez powodu ma jako symbol domu węża. Bazyliszek również jest wężem.

Harry i walka z Bazyliszkiem


Harry Potter i Komnata Tajemnic. Slytherin stał się głównym zagrożeniem w książce. Komnata Tajemnic została ponownie otwarta teraz nie ma już odwrotu, a reagować trzeba zanim zaczną się akty morderstwa. Harry Potter przygląda się wydarzeniom, a jego życie w Hogwarcie nie jest tak bezpiecznie jak by się wydawało. Musi on teraz zmierzyć się czymś na co nikt nie byłby przygotowany z morderczym wężem, który tylko czekał na znak od dziedzica. Harry Potter rozumie jednak mowę węży. To właśnie głosy węża są dla niego znakiem. Bazyliszek okaże się być ciężkim przeciwnikiem. Litość to nie opcja, na którą można liczyć w walce z Bazyliszkiem. Harry musi polegać na swoim sprycie oraz woli walki. Jego starania będą utrudniane również przez dziedzica. Tom Riddle jest tym, który uwolnił Bazyliszka. Co więcej opętana została już jedna uczennica, której życie stoi teraz pod znakiem zapytania. Harry musi uratować siostrę Rona. Stawką będzie ludzkie życie. Czy młody czarodziej sobie z tym poradzi?

 

Share